- Cylindrical Roller Bearing
- 50 mm ID x 110 mm OD x 27 mm Wide
- Removable Inner Ring - Straight
- Molded Polyamide Cage
- High Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Limiting Speed - Grease | 5000 rpm |
| End Type | Open End |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Straight |
| I.D. | 50 mm |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Precision Ground | Yes |
| Capacity | High Capacity |
| Limiting Speed - Oil | 6000 rpm |
| O.D. | 110 mm |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Dynamic Load Rating | 110000 N |
| Static Load Rating [Max] | 113000 N |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Cage Material | Molded Polyamide |
| Enclosure | Open |
| Outer Ring Width | 27 mm |
| Weight | 2.502 LB |
| EAN or UPC | 29176074547 |

