- Cylindrical Roller Bearing
- 50 mm ID x 110 mm OD x 27 mm Wide
- Removable Inner Ring - Straight
- Molded Polyamide Cage
- High Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Outer Ring Width | 27 mm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Capacity | High Capacity |
| Precision Ground | Yes |
| Dynamic Load Rating | 110000 N |
| Limiting Speed - Grease | 5000 rpm |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Straight |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Limiting Speed - Oil | 6000 rpm |
| O.D. | 110 mm |
| Enclosure | Open |
| End Type | Open End |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Cage Material | Molded Polyamide |
| I.D. | 50 mm |
| Static Load Rating [Max] | 113000 N |
| Weight | 2.502 LB |
| EAN or UPC | 29176074547 |

