- Cylindrical Roller Bearing
- 35 mm ID x 80 mm OD x 21 mm Wide
- Removable Inner Ring - Straight
- Molded Polyamide Cage
- High Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Limiting Speed - Oil | 9500 rpm |
| Dynamic Load Rating | 66500 N |
| I.D. | 35 mm |
| O.D. | 80 mm |
| End Type | Open End |
| Capacity | High Capacity |
| Cage Material | Molded Polyamide |
| Enclosure | Open |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Outer Ring Width | 21 mm |
| Limiting Speed - Grease | 7500 rpm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Precision Ground | Yes |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Static Load Rating [Max] | 65500 N |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Straight |
| Weight | 1.025 LB |
| EAN or UPC | 29176070716 |

