- Cylindrical Roller Bearing
- 35 mm ID x 80 mm OD x 21 mm Wide
- Removable Inner Ring - Straight
- Molded Polyamide Cage
- High Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| End Type | Open End |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Static Load Rating [Max] | 65500 N |
| O.D. | 80 mm |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Straight |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Cage Material | Molded Polyamide |
| Precision Ground | Yes |
| Outer Ring Width | 21 mm |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| I.D. | 35 mm |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Limiting Speed - Grease | 7500 rpm |
| Limiting Speed - Oil | 9500 rpm |
| Capacity | High Capacity |
| Dynamic Load Rating | 66500 N |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Enclosure | Open |
| Weight | 1.025 LB |
| EAN or UPC | 29176070716 |

