- Cylindrical Roller Bearing
- 30 mm ID x 72 mm OD x 19 mm Wide
- Removable Inner Ring - Straight
- Molded Polyamide Cage
- High Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Dynamic Load Rating | 53000 N |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Outer Ring Width | 19 mm |
| Cage Material | Molded Polyamide |
| O.D. | 72 mm |
| Static Load Rating [Max] | 50000 N |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Enclosure | Open |
| Precision Ground | Yes |
| Limiting Speed - Grease | 8500 rpm |
| I.D. | 30 mm |
| End Type | Open End |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Limiting Speed - Oil | 10000 rpm |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Capacity | High Capacity |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Straight |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Weight | 0.794 LB |
| EAN or UPC | 29176067938 |

