- Cylindrical Roller Bearing
- 30 mm ID x 72 mm OD x 19 mm Wide
- Removable Inner Ring - Straight
- Molded Polyamide Cage
- High Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Static Load Rating [Max] | 50000 N |
| Limiting Speed - Grease | 8500 rpm |
| I.D. | 30 mm |
| Capacity | High Capacity |
| Enclosure | Open |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Dynamic Load Rating | 53000 N |
| Cage Material | Molded Polyamide |
| Outer Ring Width | 19 mm |
| O.D. | 72 mm |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| End Type | Open End |
| Limiting Speed - Oil | 10000 rpm |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Straight |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Precision Ground | Yes |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Weight | 0.794 LB |
| EAN or UPC | 29176067938 |

