- Cylindrical Roller Bearing
- 25 mm ID x 62 mm OD x 17 mm Wide
- Removable Inner Ring - Straight
- Molded Polyamide Cage
- High Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| I.D. | 25 mm |
| Precision Ground | Yes |
| Dynamic Load Rating | 41500 N |
| Limiting Speed - Grease | 10000 rpm |
| Limiting Speed - Oil | 12000 rpm |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| O.D. | 62 mm |
| Capacity | High Capacity |
| Outer Ring Width | 17 mm |
| End Type | Open End |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Straight |
| Cage Material | Molded Polyamide |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Enclosure | Open |
| Static Load Rating [Max] | 37500 N |
| Weight | 0.529 LB |
| EAN or UPC | 29176070297 |

