- Cylindrical Roller Bearing
- 25 mm ID x 62 mm OD x 17 mm Wide
- Removable Inner Ring - Straight
- Molded Polyamide Cage
- High Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Static Load Rating [Max] | 37500 N |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Enclosure | Open |
| Precision Ground | Yes |
| Cage Material | Molded Polyamide |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Capacity | High Capacity |
| Dynamic Load Rating | 41500 N |
| Outer Ring Width | 17 mm |
| I.D. | 25 mm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| O.D. | 62 mm |
| End Type | Open End |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Straight |
| Limiting Speed - Grease | 10000 rpm |
| Limiting Speed - Oil | 12000 rpm |
| Weight | 0.529 LB |
| EAN or UPC | 29176070297 |

