- Cylindrical Roller Bearing
- 200 mm ID x 360 mm OD x 58 mm Wide
- Removable Inner Ring - Straight
- Machined Brass Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Dynamic Load Rating | 620000 N |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Static Load Rating [Max] | 865000 N |
| Outer Ring Width | 58 mm |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Straight |
| Cage Material | Machined Brass |
| End Type | Open End |
| Enclosure | Open |
| Capacity | Standard Capacity |
| I.D. | 200 mm |
| Limiting Speed - Grease | 1700 rpm |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Limiting Speed - Oil | 2000 rpm |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| O.D. | 360 mm |
| Precision Ground | Yes |
| Weight | 58.14 LB |
| EAN or UPC | 29176069024 |

