- Cylindrical Roller Bearing
- 200 mm ID x 360 mm OD x 58 mm Wide
- Removable Inner Ring - Straight
- Machined Brass Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Limiting Speed - Grease | 1700 rpm |
| Enclosure | Open |
| Capacity | Standard Capacity |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Outer Ring Width | 58 mm |
| Cage Material | Machined Brass |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| I.D. | 200 mm |
| Limiting Speed - Oil | 2000 rpm |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Straight |
| Dynamic Load Rating | 620000 N |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| O.D. | 360 mm |
| Precision Ground | Yes |
| End Type | Open End |
| Static Load Rating [Max] | 865000 N |
| Weight | 58.14 LB |
| EAN or UPC | 29176069024 |

