- Cylindrical Roller Bearing
- 100 mm ID x 215 mm OD x 73 mm Wide
- Removable Inner Ring - Straight
- Pressed Steel Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Capacity | Standard Capacity |
| Limiting Speed - Oil | 3200 rpm |
| Outer Ring Width | 73 mm |
| Precision Ground | Yes |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Dynamic Load Rating | 410000 N |
| I.D. | 100 mm |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Straight |
| Enclosure | Open |
| End Type | Open End |
| O.D. | 215 mm |
| Limiting Speed - Grease | 2400 rpm |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Static Load Rating [Max] | 505000 N |
| Weight | 26.455 LB |
| EAN or UPC | 29176071287 |

