- Cylindrical Roller Bearing
- 100 mm ID x 215 mm OD x 73 mm Wide
- Removable Inner Ring - Straight
- Pressed Steel Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Precision Ground | Yes |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Straight |
| Outer Ring Width | 73 mm |
| O.D. | 215 mm |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Limiting Speed - Oil | 3200 rpm |
| Limiting Speed - Grease | 2400 rpm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Enclosure | Open |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Capacity | Standard Capacity |
| I.D. | 100 mm |
| Dynamic Load Rating | 410000 N |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Static Load Rating [Max] | 505000 N |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| End Type | Open End |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Weight | 26.455 LB |
| EAN or UPC | 29176071287 |

