- Cylindrical Roller Bearing
- 90 mm ID x 190 mm OD x 64 mm Wide
- Removable Inner Ring - Straight
- Pressed Steel Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Outer Ring Width | 64 mm |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Capacity | Standard Capacity |
| Precision Ground | Yes |
| End Type | Open End |
| Enclosure | Open |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| O.D. | 190 mm |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Straight |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| I.D. | 90 mm |
| Dynamic Load Rating | 325000 N |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Limiting Speed - Grease | 2800 rpm |
| Static Load Rating [Max] | 395000 N |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Limiting Speed - Oil | 3600 rpm |
| Weight | 17.527 LB |
| EAN or UPC | 29176028588 |

