- Cylindrical Roller Bearing
- 90 mm ID x 190 mm OD x 64 mm Wide
- Removable Inner Ring - Straight
- Pressed Steel Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| End Type | Open End |
| Limiting Speed - Grease | 2800 rpm |
| Enclosure | Open |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Limiting Speed - Oil | 3600 rpm |
| I.D. | 90 mm |
| Outer Ring Width | 64 mm |
| Precision Ground | Yes |
| Static Load Rating [Max] | 395000 N |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Straight |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| O.D. | 190 mm |
| Capacity | Standard Capacity |
| Dynamic Load Rating | 325000 N |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Weight | 17.527 LB |
| EAN or UPC | 29176028588 |

