- Cylindrical Roller Bearing
- 85 mm ID x 180 mm OD x 60 mm Wide
- Removable Inner Ring - Straight
- Pressed Steel Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Straight |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| End Type | Open End |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Outer Ring Width | 60 mm |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Static Load Rating [Max] | 380000 N |
| Dynamic Load Rating | 315000 N |
| O.D. | 180 mm |
| I.D. | 85 mm |
| Capacity | Standard Capacity |
| Enclosure | Open |
| Precision Ground | Yes |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Limiting Speed - Grease | 3000 rpm |
| Limiting Speed - Oil | 3800 rpm |
| Weight | 15.432 LB |
| EAN or UPC | 29176070136 |

