- Cylindrical Roller Bearing
- 85 mm ID x 180 mm OD x 60 mm Wide
- Removable Inner Ring - Straight
- Pressed Steel Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Dynamic Load Rating | 315000 N |
| Static Load Rating [Max] | 380000 N |
| O.D. | 180 mm |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Limiting Speed - Oil | 3800 rpm |
| Outer Ring Width | 60 mm |
| End Type | Open End |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Straight |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| I.D. | 85 mm |
| Enclosure | Open |
| Capacity | Standard Capacity |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Precision Ground | Yes |
| Limiting Speed - Grease | 3000 rpm |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Weight | 15.432 LB |
| EAN or UPC | 29176070136 |

