- Cylindrical Roller Bearing
- 80 mm ID x 170 mm OD x 58 mm Wide
- Removable Inner Ring - Straight
- Pressed Steel Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Enclosure | Open |
| Capacity | Standard Capacity |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Outer Ring Width | 58 mm |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Dynamic Load Rating | 274000 N |
| I.D. | 80 mm |
| O.D. | 170 mm |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Straight |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Precision Ground | Yes |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| End Type | Open End |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Static Load Rating [Max] | 330000 N |
| Limiting Speed - Oil | 4000 rpm |
| Limiting Speed - Grease | 3200 rpm |
| Weight | 12.895 LB |
| EAN or UPC | 29176033896 |

