- Cylindrical Roller Bearing
- 80 mm ID x 170 mm OD x 58 mm Wide
- Removable Inner Ring - Straight
- Pressed Steel Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Precision Ground | Yes |
| Static Load Rating [Max] | 330000 N |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Straight |
| Capacity | Standard Capacity |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Dynamic Load Rating | 274000 N |
| Limiting Speed - Oil | 4000 rpm |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Enclosure | Open |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| I.D. | 80 mm |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Outer Ring Width | 58 mm |
| End Type | Open End |
| O.D. | 170 mm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Limiting Speed - Grease | 3200 rpm |
| Weight | 12.895 LB |
| EAN or UPC | 29176033896 |

