- Cylindrical Roller Bearing
- 70 mm ID x 150 mm OD x 51 mm Wide
- Removable Inner Ring - Straight
- Pressed Steel Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Dynamic Load Rating | 223000 N |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Outer Ring Width | 51 mm |
| Enclosure | Open |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Straight |
| Precision Ground | Yes |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| O.D. | 150 mm |
| Limiting Speed - Oil | 4500 rpm |
| Capacity | Standard Capacity |
| I.D. | 70 mm |
| Static Load Rating [Max] | 262000 N |
| End Type | Open End |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Limiting Speed - Grease | 3600 rpm |
| Weight | 8.811 LB |
| EAN or UPC | 29176033872 |

