- Cylindrical Roller Bearing
- 70 mm ID x 150 mm OD x 51 mm Wide
- Removable Inner Ring - Straight
- Pressed Steel Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Straight |
| Limiting Speed - Oil | 4500 rpm |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| End Type | Open End |
| Capacity | Standard Capacity |
| Outer Ring Width | 51 mm |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Precision Ground | Yes |
| Static Load Rating [Max] | 262000 N |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| O.D. | 150 mm |
| Dynamic Load Rating | 223000 N |
| Enclosure | Open |
| I.D. | 70 mm |
| Limiting Speed - Grease | 3600 rpm |
| Weight | 8.811 LB |
| EAN or UPC | 29176033872 |

