- Cylindrical Roller Bearing
- 65 mm ID x 140 mm OD x 48 mm Wide
- Removable Inner Ring - Straight
- Pressed Steel Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Limiting Speed - Oil | 4800 rpm |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| I.D. | 65 mm |
| End Type | Open End |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Straight |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| O.D. | 140 mm |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Limiting Speed - Grease | 3800 rpm |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Capacity | Standard Capacity |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Enclosure | Open |
| Static Load Rating [Max] | 212000 N |
| Dynamic Load Rating | 188000 N |
| Precision Ground | Yes |
| Outer Ring Width | 48 mm |
| Weight | 7.077 LB |
| EAN or UPC | 29176033865 |

