- Cylindrical Roller Bearing
- 65 mm ID x 140 mm OD x 48 mm Wide
- Removable Inner Ring - Straight
- Pressed Steel Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Precision Ground | Yes |
| Dynamic Load Rating | 188000 N |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Static Load Rating [Max] | 212000 N |
| I.D. | 65 mm |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Straight |
| O.D. | 140 mm |
| Limiting Speed - Grease | 3800 rpm |
| Outer Ring Width | 48 mm |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| End Type | Open End |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Limiting Speed - Oil | 4800 rpm |
| Enclosure | Open |
| Capacity | Standard Capacity |
| Weight | 7.077 LB |
| EAN or UPC | 29176033865 |

