- Cylindrical Roller Bearing
- 60 mm ID x 130 mm OD x 46 mm Wide
- Removable Inner Ring - Straight
- Pressed Steel Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Cage Material | Pressed Steel |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Outer Ring Width | 46 mm |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Enclosure | Open |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| O.D. | 130 mm |
| Static Load Rating [Max] | 188000 N |
| Capacity | Standard Capacity |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Straight |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| I.D. | 60 mm |
| End Type | Open End |
| Limiting Speed - Grease | 4300 rpm |
| Precision Ground | Yes |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Dynamic Load Rating | 169000 N |
| Limiting Speed - Oil | 5300 rpm |
| Weight | 5.835 LB |
| EAN or UPC | 29176051104 |

