- Cylindrical Roller Bearing
- 60 mm ID x 130 mm OD x 46 mm Wide
- Removable Inner Ring - Straight
- Pressed Steel Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Enclosure | Open |
| I.D. | 60 mm |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| O.D. | 130 mm |
| Precision Ground | Yes |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Dynamic Load Rating | 169000 N |
| Limiting Speed - Oil | 5300 rpm |
| End Type | Open End |
| Static Load Rating [Max] | 188000 N |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Straight |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Limiting Speed - Grease | 4300 rpm |
| Capacity | Standard Capacity |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Outer Ring Width | 46 mm |
| Weight | 5.835 LB |
| EAN or UPC | 29176051104 |

