- Cylindrical Roller Bearing
- 55 mm ID x 120 mm OD x 43 mm Wide
- Removable Inner Ring - Straight
- Pressed Steel Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Dynamic Load Rating | 148000 N |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Static Load Rating [Max] | 162000 N |
| O.D. | 120 mm |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Enclosure | Open |
| Precision Ground | Yes |
| Outer Ring Width | 43 mm |
| End Type | Open End |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Straight |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| I.D. | 55 mm |
| Capacity | Standard Capacity |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Limiting Speed - Grease | 4500 rpm |
| Limiting Speed - Oil | 5600 rpm |
| Weight | 4.828 LB |
| EAN or UPC | 29176037023 |

