- Cylindrical Roller Bearing
- 55 mm ID x 120 mm OD x 43 mm Wide
- Removable Inner Ring - Straight
- Pressed Steel Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Dynamic Load Rating | 148000 N |
| End Type | Open End |
| I.D. | 55 mm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Static Load Rating [Max] | 162000 N |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Outer Ring Width | 43 mm |
| O.D. | 120 mm |
| Precision Ground | Yes |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Enclosure | Open |
| Limiting Speed - Oil | 5600 rpm |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Capacity | Standard Capacity |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Straight |
| Limiting Speed - Grease | 4500 rpm |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Weight | 4.828 LB |
| EAN or UPC | 29176037023 |

