- Cylindrical Roller Bearing
- 150 mm ID x 270 mm OD x 45 mm Wide
- Removable Inner Ring - Straight
- Pressed Steel Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Capacity | Standard Capacity |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| End Type | Open End |
| Static Load Rating [Max] | 435000 N |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Precision Ground | Yes |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| I.D. | 150 mm |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| O.D. | 270 mm |
| Enclosure | Open |
| Outer Ring Width | 45 mm |
| Dynamic Load Rating | 345000 N |
| Limiting Speed - Oil | 2800 rpm |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Straight |
| Limiting Speed - Grease | 2200 rpm |
| Weight | 22.677 LB |
| EAN or UPC | 29176033544 |

