- Cylindrical Roller Bearing
- 150 mm ID x 270 mm OD x 45 mm Wide
- Removable Inner Ring - Straight
- Pressed Steel Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Capacity | Standard Capacity |
| O.D. | 270 mm |
| I.D. | 150 mm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Enclosure | Open |
| Static Load Rating [Max] | 435000 N |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Straight |
| Limiting Speed - Oil | 2800 rpm |
| Dynamic Load Rating | 345000 N |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Outer Ring Width | 45 mm |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Precision Ground | Yes |
| Limiting Speed - Grease | 2200 rpm |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| End Type | Open End |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Weight | 22.677 LB |
| EAN or UPC | 29176033544 |

