- Cylindrical Roller Bearing
- 40 mm ID x 90 mm OD x 33 mm Wide
- Removable Inner Ring - Straight
- Pressed Steel Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Capacity | Standard Capacity |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Straight |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Static Load Rating [Max] | 88000 N |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Enclosure | Open |
| Limiting Speed - Oil | 7500 rpm |
| Precision Ground | Yes |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Limiting Speed - Grease | 6000 rpm |
| O.D. | 90 mm |
| Outer Ring Width | 33 mm |
| I.D. | 40 mm |
| Dynamic Load Rating | 82500 N |
| End Type | Open End |
| Weight | 2.083 LB |
| EAN or UPC | 29176033841 |

