- Cylindrical Roller Bearing
- 40 mm ID x 90 mm OD x 33 mm Wide
- Removable Inner Ring - Straight
- Pressed Steel Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Straight |
| Dynamic Load Rating | 82500 N |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Limiting Speed - Oil | 7500 rpm |
| Enclosure | Open |
| Limiting Speed - Grease | 6000 rpm |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| O.D. | 90 mm |
| Capacity | Standard Capacity |
| I.D. | 40 mm |
| Precision Ground | Yes |
| Static Load Rating [Max] | 88000 N |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Cage Material | Pressed Steel |
| End Type | Open End |
| Outer Ring Width | 33 mm |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Weight | 2.083 LB |
| EAN or UPC | 29176033841 |

