- Cylindrical Roller Bearing
- 25 mm ID x 62 mm OD x 24 mm Wide
- Removable Inner Ring - Straight
- Pressed Steel Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| I.D. | 25 mm |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Dynamic Load Rating | 42500 N |
| Enclosure | Open |
| Limiting Speed - Grease | 9000 rpm |
| Capacity | Standard Capacity |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| O.D. | 62 mm |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Limiting Speed - Oil | 11000 rpm |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Straight |
| Outer Ring Width | 24 mm |
| Static Load Rating [Max] | 41000 N |
| End Type | Open End |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Precision Ground | Yes |
| Weight | 0.75 LB |
| EAN or UPC | 29176033810 |

