- Cylindrical Roller Bearing
- 25 mm ID x 62 mm OD x 24 mm Wide
- Removable Inner Ring - Straight
- Pressed Steel Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Outer Ring Width | 24 mm |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| O.D. | 62 mm |
| I.D. | 25 mm |
| Enclosure | Open |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Precision Ground | Yes |
| Capacity | Standard Capacity |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Straight |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| End Type | Open End |
| Static Load Rating [Max] | 41000 N |
| Limiting Speed - Grease | 9000 rpm |
| Dynamic Load Rating | 42500 N |
| Limiting Speed - Oil | 11000 rpm |
| Weight | 0.75 LB |
| EAN or UPC | 29176033810 |

