- Cylindrical Roller Bearing
- 140 mm ID x 250 mm OD x 42 mm Wide
- Removable Inner Ring - Straight
- Pressed Steel Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Straight |
| Limiting Speed - Oil | 3000 rpm |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| O.D. | 250 mm |
| Precision Ground | Yes |
| End Type | Open End |
| Dynamic Load Rating | 297000 N |
| Static Load Rating [Max] | 375000 N |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Capacity | Standard Capacity |
| Limiting Speed - Grease | 2400 rpm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Outer Ring Width | 42 mm |
| I.D. | 140 mm |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Enclosure | Open |
| Weight | 21.936 LB |
| EAN or UPC | 29176036934 |

