- Cylindrical Roller Bearing
- 140 mm ID x 250 mm OD x 42 mm Wide
- Removable Inner Ring - Straight
- Pressed Steel Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Enclosure | Open |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| End Type | Open End |
| Capacity | Standard Capacity |
| Static Load Rating [Max] | 375000 N |
| Limiting Speed - Oil | 3000 rpm |
| Outer Ring Width | 42 mm |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Limiting Speed - Grease | 2400 rpm |
| Precision Ground | Yes |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| O.D. | 250 mm |
| Cage Material | Pressed Steel |
| I.D. | 140 mm |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Straight |
| Dynamic Load Rating | 297000 N |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Weight | 21.936 LB |
| EAN or UPC | 29176036934 |

