- Cylindrical Roller Bearing
- 240 mm ID x 440 mm OD x 120 mm Wide
- Removable Inner Ring - Straight
- Machined Brass Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| I.D. | 240 mm |
| Limiting Speed - Grease | 1200 rpm |
| O.D. | 440 mm |
| Static Load Rating [Max] | 2.32e+006 N |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Straight |
| Precision Ground | Yes |
| Dynamic Load Rating | 1.44e+006 N |
| Limiting Speed - Oil | 1500 rpm |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Cage Material | Machined Brass |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Enclosure | Open |
| Outer Ring Width | 120 mm |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Capacity | Standard Capacity |
| End Type | Open End |
| Weight | 186.32 LB |
| EAN or UPC | 29176085512 |

