- Cylindrical Roller Bearing
- 240 mm ID x 440 mm OD x 120 mm Wide
- Removable Inner Ring - Straight
- Machined Brass Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| O.D. | 440 mm |
| Dynamic Load Rating | 1.44e+006 N |
| Cage Material | Machined Brass |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Straight |
| Precision Ground | Yes |
| Capacity | Standard Capacity |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Enclosure | Open |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Static Load Rating [Max] | 2.32e+006 N |
| I.D. | 240 mm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| End Type | Open End |
| Limiting Speed - Oil | 1500 rpm |
| Limiting Speed - Grease | 1200 rpm |
| Outer Ring Width | 120 mm |
| Weight | 186.32 LB |
| EAN or UPC | 29176085512 |

