- Cylindrical Roller Bearing
- 130 mm ID x 230 mm OD x 64 mm Wide
- Removable Inner Ring - Straight
- Pressed Steel Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Straight |
| End Type | Open End |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| O.D. | 230 mm |
| Enclosure | Open |
| Dynamic Load Rating | 380000 N |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Limiting Speed - Grease | 2400 rpm |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Limiting Speed - Oil | 3000 rpm |
| Outer Ring Width | 64 mm |
| I.D. | 130 mm |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Precision Ground | Yes |
| Static Load Rating [Max] | 530000 N |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Capacity | Standard Capacity |
| Weight | 22.858 LB |
| EAN or UPC | 29176071270 |

