- Cylindrical Roller Bearing
- 130 mm ID x 230 mm OD x 64 mm Wide
- Removable Inner Ring - Straight
- Pressed Steel Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| I.D. | 130 mm |
| Precision Ground | Yes |
| Capacity | Standard Capacity |
| Outer Ring Width | 64 mm |
| O.D. | 230 mm |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Straight |
| Limiting Speed - Oil | 3000 rpm |
| End Type | Open End |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Dynamic Load Rating | 380000 N |
| Limiting Speed - Grease | 2400 rpm |
| Enclosure | Open |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Static Load Rating [Max] | 530000 N |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Weight | 22.858 LB |
| EAN or UPC | 29176071270 |

