- Cylindrical Roller Bearing
- 100 mm ID x 180 mm OD x 46 mm Wide
- Removable Inner Ring - Straight
- Pressed Steel Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Limiting Speed - Oil | 3800 rpm |
| Dynamic Load Rating | 246000 N |
| Enclosure | Open |
| End Type | Open End |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Limiting Speed - Grease | 3200 rpm |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Capacity | Standard Capacity |
| I.D. | 100 mm |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Straight |
| Static Load Rating [Max] | 315000 N |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| O.D. | 180 mm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Precision Ground | Yes |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Outer Ring Width | 46 mm |
| Weight | 10.192 LB |
| EAN or UPC | 29176028564 |

