- Cylindrical Roller Bearing
- 100 mm ID x 180 mm OD x 46 mm Wide
- Removable Inner Ring - Straight
- Pressed Steel Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Precision Ground | Yes |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Static Load Rating [Max] | 315000 N |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Dynamic Load Rating | 246000 N |
| End Type | Open End |
| Capacity | Standard Capacity |
| Limiting Speed - Oil | 3800 rpm |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Enclosure | Open |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| O.D. | 180 mm |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Limiting Speed - Grease | 3200 rpm |
| I.D. | 100 mm |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Straight |
| Outer Ring Width | 46 mm |
| Weight | 10.192 LB |
| EAN or UPC | 29176028564 |

