- Cylindrical Roller Bearing
- 105 mm ID x 190 mm OD x 36 mm Wide
- Removable Inner Ring - Straight
- Pressed Steel Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| End Type | Open End |
| Outer Ring Width | 36 mm |
| Precision Ground | Yes |
| O.D. | 190 mm |
| Capacity | Standard Capacity |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Enclosure | Open |
| Static Load Rating [Max] | 241000 N |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Dynamic Load Rating | 201000 N |
| I.D. | 105 mm |
| Limiting Speed - Oil | 4000 rpm |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Straight |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Limiting Speed - Grease | 3400 rpm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Weight | 8.971 LB |
| EAN or UPC | 29176403354 |

