- Cylindrical Roller Bearing
- 105 mm ID x 190 mm OD x 36 mm Wide
- Removable Inner Ring - Straight
- Pressed Steel Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Outer Ring Width | 36 mm |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| I.D. | 105 mm |
| Cage Material | Pressed Steel |
| O.D. | 190 mm |
| Dynamic Load Rating | 201000 N |
| Precision Ground | Yes |
| Limiting Speed - Grease | 3400 rpm |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Enclosure | Open |
| End Type | Open End |
| Limiting Speed - Oil | 4000 rpm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Straight |
| Capacity | Standard Capacity |
| Static Load Rating [Max] | 241000 N |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Weight | 8.971 LB |
| EAN or UPC | 29176403354 |

