- Cylindrical Roller Bearing
- 95 mm ID x 170 mm OD x 43 mm Wide
- Removable Inner Ring - Straight
- Pressed Steel Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Enclosure | Open |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| End Type | Open End |
| Limiting Speed - Oil | 4000 rpm |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Cage Material | Pressed Steel |
| O.D. | 170 mm |
| Precision Ground | Yes |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Capacity | Standard Capacity |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Outer Ring Width | 43 mm |
| Dynamic Load Rating | 230000 N |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Straight |
| Limiting Speed - Grease | 3400 rpm |
| I.D. | 95 mm |
| Static Load Rating [Max] | 298000 N |
| Weight | 8.455 LB |
| EAN or UPC | 29176023859 |

