- Cylindrical Roller Bearing
- 95 mm ID x 170 mm OD x 43 mm Wide
- Removable Inner Ring - Straight
- Pressed Steel Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| I.D. | 95 mm |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Limiting Speed - Grease | 3400 rpm |
| Limiting Speed - Oil | 4000 rpm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Static Load Rating [Max] | 298000 N |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Capacity | Standard Capacity |
| O.D. | 170 mm |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Straight |
| Enclosure | Open |
| Outer Ring Width | 43 mm |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Precision Ground | Yes |
| Cage Material | Pressed Steel |
| End Type | Open End |
| Dynamic Load Rating | 230000 N |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Weight | 8.455 LB |
| EAN or UPC | 29176023859 |

