- Cylindrical Roller Bearing
- 80 mm ID x 140 mm OD x 33 mm Wide
- Removable Inner Ring - Straight
- Pressed Steel Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Limiting Speed - Oil | 5000 rpm |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Straight |
| I.D. | 80 mm |
| End Type | Open End |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Enclosure | Open |
| Limiting Speed - Grease | 4000 rpm |
| O.D. | 140 mm |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Precision Ground | Yes |
| Static Load Rating [Max] | 186000 N |
| Capacity | Standard Capacity |
| Outer Ring Width | 33 mm |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Dynamic Load Rating | 147000 N |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Weight | 4.256 LB |
| EAN or UPC | 29176050954 |

