- Cylindrical Roller Bearing
- 80 mm ID x 140 mm OD x 33 mm Wide
- Removable Inner Ring - Straight
- Pressed Steel Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Dynamic Load Rating | 147000 N |
| Limiting Speed - Oil | 5000 rpm |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Straight |
| I.D. | 80 mm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Outer Ring Width | 33 mm |
| End Type | Open End |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Capacity | Standard Capacity |
| Enclosure | Open |
| O.D. | 140 mm |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Limiting Speed - Grease | 4000 rpm |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Static Load Rating [Max] | 186000 N |
| Precision Ground | Yes |
| Weight | 4.256 LB |
| EAN or UPC | 29176050954 |

