- Cylindrical Roller Bearing
- 60 mm ID x 110 mm OD x 28 mm Wide
- Removable Inner Ring - Straight
- Pressed Steel Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| I.D. | 60 mm |
| End Type | Open End |
| Static Load Rating [Max] | 116000 N |
| Limiting Speed - Grease | 5300 rpm |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Straight |
| Capacity | Standard Capacity |
| Precision Ground | Yes |
| Outer Ring Width | 28 mm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Enclosure | Open |
| O.D. | 110 mm |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Dynamic Load Rating | 96000 N |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Limiting Speed - Oil | 6300 rpm |
| Weight | 2.357 LB |
| EAN or UPC | 29176028557 |

