- Cylindrical Roller Bearing
- 60 mm ID x 110 mm OD x 28 mm Wide
- Removable Inner Ring - Straight
- Pressed Steel Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Static Load Rating [Max] | 116000 N |
| End Type | Open End |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| I.D. | 60 mm |
| Enclosure | Open |
| Precision Ground | Yes |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Limiting Speed - Grease | 5300 rpm |
| Limiting Speed - Oil | 6300 rpm |
| Dynamic Load Rating | 96000 N |
| Outer Ring Width | 28 mm |
| O.D. | 110 mm |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Straight |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Capacity | Standard Capacity |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Weight | 2.357 LB |
| EAN or UPC | 29176028557 |

