- Cylindrical Roller Bearing
- 60 mm ID x 110 mm OD x 28 mm Wide
- Removable Inner Ring - Straight
- Molded Polyamide Cage
- High Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Capacity | High Capacity |
| Outer Ring Width | 28 mm |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Limiting Speed - Oil | 6300 rpm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Limiting Speed - Grease | 5300 rpm |
| Precision Ground | Yes |
| Enclosure | Open |
| End Type | Open End |
| O.D. | 110 mm |
| Dynamic Load Rating | 131000 N |
| I.D. | 60 mm |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Static Load Rating [Max] | 157000 N |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Straight |
| Cage Material | Molded Polyamide |
| Weight | 2.332 LB |
| EAN or UPC | 29176067945 |

