- Cylindrical Roller Bearing
- 60 mm ID x 110 mm OD x 28 mm Wide
- Removable Inner Ring - Straight
- Molded Polyamide Cage
- High Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Enclosure | Open |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Capacity | High Capacity |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Static Load Rating [Max] | 157000 N |
| Precision Ground | Yes |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Straight |
| Cage Material | Molded Polyamide |
| Dynamic Load Rating | 131000 N |
| Limiting Speed - Oil | 6300 rpm |
| O.D. | 110 mm |
| End Type | Open End |
| Limiting Speed - Grease | 5300 rpm |
| I.D. | 60 mm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Outer Ring Width | 28 mm |
| Weight | 2.332 LB |
| EAN or UPC | 29176067945 |

